Oto Ekspertiz Hataları

Oto Ekspertiz Hataları

Oto ekspertiz genellikle ikinci el otomobillerin alım-satım işlemlerinde başvurulan hizmettir. Oto Ekspertiz Hataları son yıllarda artan taleplerle birlikte sıklıkla yaşanabilmektedir. Bu nedenle oto ekspertiz işinde uzman ustalar tarafından otomobillerin teknik cihazlar ve ekipmanlarla detaylı olarak incelenmesi işlemine verilen isim olsa da yetersiz ve kalitesiz hizmet de çoktur. Bazı koşullarda otomobiller için ekspertiz raporu alınması zorunludur, çünkü zorunlu olmasa bile genellikle müşteriler bir araç satın almadan önce aracın uzmanlar tarafından onaylanmış olmasına dikkat eder.

Oto Ekspertiz Raporu Hataları

Müşteriler için oto ekspertiz raporu aracın satın alınabilirliğini onaylayan bir belge görevi görmektedir. Ancak ekspertiz raporu uzman ustalar ya da servisler tarafından verilmediği takdirde oto ekspertiz hataları meydana gelmektedir. Genellikle rapordaki hatalar, aracı alan müşteri herhangi bir kaza yaptığı ya da aracı satmak istediği zaman ortaya çıkar. Rapordaki hata maddi kayıplara, zaman kayıplarına ve kimi durumlarda ise can kayıplarına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle maddi ve manevi kayıpların önlenebilmesi adına oto ekspertiz raporunun belgeli ve onaylı bir oto eksperden alınması gerekmektedir.

Oto Ekspertiz Hataları Nelerdir?

Oto ekspertiz hataları genellikle aracın satıcının belirttiği özellikleri taşımaması ya da eksik taşıması ve bunun ekspertiz raporunda belirtilmemiş olması durumudur. Bu nedenle aracın satıcının talep ettiğinden daha düşük fiyatlandırılmasını gerektirir. Ülkemizde özellikle son zamanlarda bu hatalar haberlere konu olacak kadar sık yaşanmaktadır.

En sık görülen ekspertiz hataları:

  • Araç kilometresinin düşürülmesi
  • Araçta değişen parçalar ya da hasar kaydı olmasına rağmen tespit edilememesi
  • Araç şasisinin bozulması, eğilmesi
  • Motor ya da yakıt sisteminde bozulmalar ve performans düşüklükleri
  • Araç şanzımanında bozulmalar
  • Baskı balata sisteminin hasarlı olması
  • Aracın elektronik aksamlarında bozulmalar olması (radyo, USB girişi, kapı elektronikleri…)
  •  Hava yastıklarının açılmış ya da değiştirilmiş olması
  •  Aracın hasarlı kısımlarının farklı bir araçla değiştirilmesi veya şasi numarasının değiştirilmiş olması

Oto Ekspertiz Hataları ile sizlerde sıklık karşılamak istemiyorsanız mutlaka kalitesinde şüphe etmeyeceğiniz firmalar ile çalışmaya özen gösteriniz. Firma geçmişi bulunmayan veya araç her bölümü içn uzman bulundurmayan yerlerden hizmet alırken iki kere düşününüz.

Oto Ekspertiz İstanbul Ekspertiz 0 Yorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.