Ekspertiz Nedir?

Ekspertiz Nedir

Alımı ve satışı yapılan ürünlerin veya araçların güncel değerinin belirmesini işlemine ekspertiz denmektedir. Ekspertiz nedir sorusuna verilebilen en kısa yanıt bu olurken daha da detaylandırmak gerekebilir. Alanında uzman kişilerin veya işletmelerin bünyesinde rapor alınmak sureti ile alınan hizmete de ekspertiz hizmeti denir. Sanayide ve bir çok endüstride kullanıldığı gibi oto alım satımı içinde son yıllarda oldukça fazla ilgi ve talep görmektedir. Ekpertiz, alınan araç hakkında, yaptığı teknik incelemeler sonucunda alıcıya almak istediği ürün hakkında detaylı bilgi verir. Satın alma işlemi öncesi ekspertiz, alıcı ve satıcı için çeşitli avantajlar sunar.

Ekspertiz Ne İşe Yarar?

Alım satım işlemi öncesi söz konusu ürün hakkında detaylı bilgi veren ekspertiz, alıcı ve satıcı için çeşitli avantajlar sağlar. Oto ekspertiz araç alım satımı öncesinde gerçekleştirilmelidir. Günümüzde araç fiyatları, aracın modelinin ve üretim yılının yanısıra, teknik özellikleri ve arızaları ile de belirlenir. Ekspertiz, aracın detaylı incelemesini yaparak geçmişte yapmış olduğu kazalar ve bu kazalardaki hasar kayıtları, aracın teknik özellikleri ve varsa arızaları, mekanik donanını, değişen parçaları ile ilgili bilgi verici bir rapor hazırlar.

Bu rapor, ekspertiz firması tarafından ekspertiz talep eden kişiye yazlı olarak bildirilir. Bu işlem sonucunda araç hakkında detaylı bilgiye sahip olan alıcı ve satıcı mevcut piyasa şartlarında bir anlaşma yapar. Eğer varsa aracın yıpranmış ve sorun çıkarabilecek parçalarının değişmesi tavsiyesi yapılır. Bu durum trafik seyrini aksatabilecek olası negatif durumlardan araç kullanıcısını korumayı da sağlar.

TSE Garantili Ekspertiz

Son yıllarda yeterli yetersiz bir çok kişi ve işletmenin ekspertiz hizmeti verdiği bilinmekte olup günden güne de sayısı hala artmaktadır. Bu nedenle sektörel anlamda ciddi sorunlar da yaşanabilmektedir. Sizinde ekspertiz hizmetine ihtiyacınız varsa mutlaka detaylı bir inceleme ve araştırmaya girmeli ve doğru kişilerden ve firmalardan hizmet almanız gerekmektedir. TSE garantili olarak bu hizmeti sağlayan yerler çok daha güvenilir ve tercih edilebilir durumdadır.

Ekspertiz İşlemi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Oto ekspertiz işlemi, araç hakkında daha detaylı bir bilgiye sahip olup nihai kararını verebilmek için genellikle oto alım satım öncesi alıcı tarafından talep edilir ve yaptırılır. Alınacak olan aracın tanınması, gerekli müdahaleleri yapabilmek için bilinmesi gereken bir durumdur. Ekspertiz nedir anlaşılmadan yapılan araç alım satım işlemleri daha sonra alıcı için sorun çıkarabilir. Araç sahibi, aracın mevcut durumundan haberdar olmadığı için alıcıyı yeterince bilgilendiremeyebilir. Bu sebeple karşılıklı mağduriyet durumları yaşanmaması için oto ekspertiz firmamıza başvurup, detaylı inceleme sonucu karar verilmelidir.

Oto Ekspertiz İstanbul Ekspertiz 0 Yorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir