Araç satışında ekspertiz ücretini kim öder?

araç satışında ekspertiz ücretini kim öder

Sık yaşanan ikinci el araç satışlarında en çok merak edilen konulardan biri Araç satışında ekspertiz ücretini kim öder? sorusunun cevabıdır. Genelde yazısız ve kayıtsız anlaşmalar ile oto ekspertiz hizmetine gidilmektedir. Bu durum için belirleyici ve kesin yasal bir durum olmamakla birlikte alıcının ve satıcının da ödeyebildiği bazende ortak ödeme yönteminin tercih edildiği bir durumdur.

İkinci El Araç satışında ekspertiz ücretini kim öder

Genel kanı oto ekspertiz ücretini alıcının ödeyeceği olsa da, satıcının satış öncesi araç hakkında verdiği bilgiler dışında çıkacak olası sorunlarda ekspertiz ücretini kendisi karşılayabilmektedir. Arada kalmamak ve çözümsüz bir durum oluşturmamak adına tüm detayları oto ekspertiz öncesinde alıcı ve satıcı taraf konuşmalı hatta yazılı bir hale getirmelidir.

Oto ekspertiz ücretini kim öder

Oto ekspertiz ücretini kim öder?

Oto ekspertiz fiyatları ülkemizde son derece uygun olup ortalama 400₺/600₺ aralığıdadır. Genelde bu fiyatlar alıcı tarafından uygun karşılanmaktadır. Her ne kadar fiyat düşük olsada sonuç itibari ile bir gider oluşmaktadır. Oto ekspertiz yapılmasını talep eden kişinin alıcı tarafın olduğunu düşünürsek Araç satışında ekspertiz ücretini kim öder? sorusuna alıcı ödeyecek diyebiliriz. Ancak satış öncesinde araç sahibinin belirtiği veya sizlere araç hakkında verdiği detaylarda hatalar, eksikler ve onunda bilmediği sorunlar çıkarda oluşacak değer kaybının araç satışını yapacak kişinin karşılaması gerekmektedir.

Kısacası çıkacak ekspertiz raporunda ciddi sorunlar ve araç değerini düşürecek durumlar çıkarsa sorumluluk araç satışını yapan kişide olacaktır.

Araç ekspertiz ücretini kim öder?

Araç ekspertiz ücretini kim öder?

İki taraflı olumsuz durumlar yaşanmaması adına oto ekspertiz yaptırmadan önce anlaşılmalıdır. İşlem sonunda ödemeyi kimin yapacağı, oto ekspertiz raporusunda araç değer kaybı oluşacak durumlarda ekspertiz ücretini kimin ödeyeceği, oto ekspertiz raporu sonrasında araç satışının kesin olarak gerçekleşip gerçekleşmeyi ve bu durumda çıkacak masrafı kimin üstleneceği gibi detaylar yazılı halde iki taraflı imza altına alınabilir. İki tarafta dürüstlük ilkesi gereği ekspertiz öncesinde her duruma karşı hazırlıklı olmalı ve mağduriyet oluşturulmamalıdır.

Araç satışında ekspertiz ücretini kim öder? sorusuna yazımızda değindik. Ancak yinede belirtiğimiz gibi yasal çerçevede kimin ücreti ödeyeceğine dair net bir durum bulunmadığından dolayı günümüzde anlaşmazlıkların yaşanması olasıdır. Konu hakkında görüş ve önerilerinizi bizlerle yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Oto Ekspertiz İstanbul Ekspertiz 0 Yorum

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.